Wyrok NSA z dnia 15 marca 2000 r., sygn. III SA 604/99
Przepis art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ nie pozwala na dokumentowanie operacji gospodarczych samym tylko posiadaniem dokumentów źródłowych /faktury, dokumenty SAD/, lecz dla poprawnego wyliczenia podatku wymagane jest prowadzenie ewidencji sprzedaży i wpisywanie do niej wszystkich operacji kształtujących przychód w danym miesiącu.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 31 października 1997 r. Michał J. Inspektor Kontroli Skarbowej, określił dla Spółki z o.o. "A." kwoty zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 1995 r. (...) oraz określił wysokość podatku należnego za październik 1995 r. (...) i ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe (...).
W uzasadnieniu tej decyzji stwierdzono, że Spółka zawyżyła podatek naliczony poprzez odliczenie podatku z faktur dokumentujących zakup części do samochodów osobowych będących na stanie środków trwałych oraz zaniżyła podatek należny poprzez:
- niezaewidencjonowanie w rejestrach sprzedaży eksportowej cysterny do przewozu gazów o wartości 236.925 zł., co wykluczało zastosowanie stawki podatku VAT "0" procent a uzasadniało naliczenie podatku według stawki 22 procent, tj. w kwocie 52.123,50 zł.;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty