Wyrok NSA z dnia 14 marca 2000 r., sygn. V SA 2727/99
Przesiedlający się właściciel może z samochodu korzystać nie musząc go samemu prowadzić, a nawet nie mając samemu prawa jazdy. Takiej przesłanki nie zawiera art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./ i brak jest jakichkolwiek podstaw, aby w drodze praktyki te dodatkową przesłankę uznawać za wymaganą tym przepisem. Względy doświadczenia życiowego przemawiają za tym, że zwłaszcza osoby w starszym wieku mogą w zakresie prowadzenia samochodu korzystać z pomocy osób trzecich, nie przestając być właścicielami samochodu. W takiej sytuacji "korzystanie" odbywa się w ich interesie, a nie interesie osób trzecich.
Nie jest też konieczne /na tle art. 14 ust. 1 pkt 7 prawa celnego/, aby samochód służył "wyłącznie" do użytku osoby przesiedlającej się. Wystarczy aby "także" jej służył. Dlatego nie przeszkadza zastosowaniu art. 14 ust. 1 pkt 7 prawa celnego, okoliczność, iż "używanie" samochodu za granicą odbywało się także w interesie osób innych, niż przesiedlający się. Nie są to wypadki częste, gdy w korzystaniu z samochodu ktoś posługuje się kierowcą, ale nie są to sytuacje życiowo i prawnie wykluczone.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu sprawy ze skargi Marii S.-L. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 28 września 1998 r. (...) w przedmiocie zwolnienia od cła - uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją Prezesa Głównego Urzędu Ceł z 19 czerwca 1997 r. (...); (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty