Wyrok NSA z dnia 25 maja 2000 r., sygn. I SA/Po 218/99
Kwestionując wiarygodność rachunku dołączonego do zgłoszenia celnego, organy celne, miały na uwadze rażąco niską cenę sprowadzonej tkaniny w stosunku do jej rzeczywistej wartości, co wynikało chociażby z faktu, że tkaniny o takich samych cechach i przeznaczeniu można nabyć u polskich producentów - co uzasadniało ustalenie wartości celnej tego towaru w oparciu o metody wskazane w art. 29 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Aliny K. i Izabeli P. - PPH "T.-P." s.c. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 29 grudnia 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Przedsiębiorstwo P.-H. "T.-P." s.c. Alina K. i Izabela P. w dniu 8 września 1998 r. dokonało zgłoszenia celnego wnioskując o objęcie tkaniny bielonej i barwionej /65 procent poliester 3,5 procent bawełna/ procedurą dopuszczenia do obrotu (...). Do zgłoszenia strona dołączyła rachunek (...) z dnia 24.08.1998 r. określający wartość 1 mb tkaniny na 1 USD. Dyrektor Urzędu Celnego w P., przyjął ww. zgłoszenie jako odpowiadające wymogom formalnym w art. 64 par. 1 i par. 2 kodeksu celnego, a następnie przystąpił do jego weryfikacji przewidzianej w art. 70 Kodeksu celnego, w wyniku której zakwestionował wiarygodność załączonego do zgłoszenia celnego rachunku w części dotyczącej ceny tkaniny i ustalił wartość celną towaru zastępczą metodą przewidzianą w art. 29 ust. 1 Kodeksu celnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty