Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2000 r., sygn. I SA/Lu 1503-1511/98
1. Otrzymaniem towaru przy sprzedaży w znaczeniu art. 19 ust. 3a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ jest z reguły moment objęcia go w posiadanie w rozumieniu art. 348 i nast. Kc.
2. "Powierzeniem" jest dojście do skutku umowy z przewoźnikiem i doręczenie mu rzeczy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Wiesława O. na dziewięć decyzji Izby Skarbowej w R. z dnia 30 września 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru zobowiązań w podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń-marzec, maj-wrzesień i grudzień 1995 r. - uchyla zaskarżone decyzje; (...).
UZASADNIENIE
I. Skarżący Wiesław O. prowadził w 1995 r. w spółce cywilnej z Elżbietą K. i Cecylią Z. - Punkt sprzedaży opału w zakresie sprzedaży detalicznej i hurtowej w R.
Za miesiące od stycznia do września i za grudzień 1995 r. - spółka złożyła deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług, w których zadeklarowała: (...).
Kontrola pracowników Drugiego Urzędu Skarbowego w R. /w dniach od 30 lipca do 1 sierpnia 1996 r./ ujawniła, iż podatnik w miesiącach styczniu, lutym, marcu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i grudniu 1995 r. zawyżył podatek naliczony przez odliczenie go z faktur VAT przed otrzymaniem towaru oraz w miesiącu sierpniu 1995 r. odliczył podatek naliczony z faktury za zakupione części do samochodu osobowego "Polonez" w kwocie 124,30 zł, w związku z czym ustalił podatek od towarów i usług za poszczególne miesiące odmiennie od złożonych przez podatnika deklaracji podatkowych w następującej wysokości:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty