Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2000 r., sygn. I SA/Lu 1433/98
Gdy wolą darczyńców jest, aby obdarowany spełnił oznaczone świadczenie na rzecz osoby trzeciej, osoba trzecia staje się wierzycielem obdarowanego. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z poleceniem. Natomiast jeżeli w jednym akcie notarialnym zawarto umowę darowizny nieruchomości i w tym samym akcie zamieszczone jest oświadczenie obdarowanego o ustanowieniu służebności na rzecz darczyńców, to należy uznać, że jest to wynikiem wykonania polecenia /art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - t.j. Dz.U. 1997 nr 15 poz. 89 ze zm./.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w L. po rozpatrzeniu odwołania Jakuba P. od decyzji Urzędu Skarbowego w L. z dnia 6 kwietnia 1998 r. w sprawie wymiaru podatku od spadków i darowizn; utrzymała w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu swojej decyzji Izba Skarbowa podniosła, że umową darowizny z dnia 28 maja 1996 r. zawartą w formie aktu notarialnego Jakub P. nabył od Heleny M. i Alfreda Ch. vel O. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w L. przy ul. P. o wartości 15.000 zł, obciążonego zadłużeniem w kwocie 218,82 zł. Obdarowany oświadczył, że użycza na czas nieokreślony do bezpłatnego korzystania nabyty lokal mieszkalny na rzecz Barbary M.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty