10.03.2000 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 marca 2000 r., sygn. I SA/Ka 1568/98

Zasadą jest zwrot pośredni podatku, zaś wyjątkiem od niej - obwarowanym spełnieniem warunków szczególnych - jest zwrot bezpośredni. Jeśli podatnik w okresie rozliczeniowym /miesięcznym/ nie wykona czynności podlegającej opodatkowaniu - i to niezależnie od tego z jakiej przyczyny taka sytuacja zaistnieje - to podatek naliczony podlega rozliczeniu wtedy, kiedy takie czynności zostaną dokonane z zastrzeżeniem 36-miesięcznego terminu od miesiąca zakupu. Jeśli takie czynności nie nastąpią w tym okresie, to również niezależnie od przyczyny takiego stanu rzeczy, podatnik traci prawo zarówno do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jak i prawo do zwrotu bezpośredniego. Nawet zaawansowana faza upadłości nie jest w stanie zmienić zwrotu pośredniego VAT na zwrot bezpośredni, skoro przeszkodą takiego zwrotu jest brak czynności podlegającej opodatkowaniu.

 

oddala skargę podatnika.


UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją ostateczną została utrzymana w mocy decyzja Urzędu Skarbowego z dnia 6 kwietnia 1998 r. określająca kwotę do przeniesienia na następny miesiąc w wysokości 2.895 zł wynikającą z prawidłowego określenia przez Urząd podatku naliczonego wykazanego w deklaracji za październik 1997 r.

Adresatem decyzji były zakłady produkcyjne w likwidacji. W jej podstawie materialnoprawnej powołano przepis art. 19 ust. 4, art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, zaś w jej uzasadnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz argumentację prawną:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp