Wyrok NSA z dnia 16 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Ka 1109/98
Do obowiązku podmiotu dokonującego obrotu towarowego z zagranicą należy przedłożenie prawidłowego świadectwa pochodzenia towaru. Jeżeli natomiast organy celne mają wątpliwości co do pochodzenia towaru, mogą dokonać sprawdzenia przedłożonego przez stronę świadectwa.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. z G. na decyzję Prezesa GUC z 12 maja 1998 r. w przedmiocie wymiaru cła - oddala skargę.
UZASADNIENIE
18 grudnia 1996 r. Dyrektor Urzędu Celnego w C. wydał decyzję zawartą w dowodzie odprawy celnej DOC, którą dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym importowany z Austrii samochód osobowy marki Fiat Cinquecento, klasyfikując go do kodu PCN Taryfy celnej 8703 22 90 1 ze stawką celną obniżoną w wysokości 25 procent, nie mniej niż 893 ECU/szt., od wartości celnej towaru. Jako podstawę do zastosowania obniżonej stawki celnej Dyrektor Urzędu Celnego uznał przedłożone przez importera świadectwo pochodzenia na formularzu EUR-2, wystawione przez austriackiego eksportera samochodu.
Pomimo dopuszczenia samochodu do obrotu na polskim obszarze celnym z zastosowaniem obniżonej stawki celnej organ celny pierwszej instancji za pośrednictwem Głównego Urzędu Ceł na zasadzie wyrywkowej skierował przedłożone przez importera świadectwo EUR-2 do weryfikacji władzom celnym kraju eksportu. Skierowanie dowodu pochodzenia do weryfikacji przez austriackie władze celne kraju miało na celu potwierdzenie rzetelności i autentyczności wystawienia dokumentu oraz potwierdzenie wspólnotowego pochodzenia opisanego na świadectwie samochodu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty