31.05.2000 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2000 r., sygn. I SA/Gd 1996/98

Skoro bezsporny w sprawie jest fakt poniesienia kosztów przez stronę skarżącą w związku z importem tkanin, a w szczególności za wykonanie przez eksportera czynności mających na celu właściwe przygotowanie towaru, po jego wyprodukowaniu, do transportu, to należało uznać, iż importer winien był doliczyć do wartości celnej towaru wartość tychże wydatków gdyż był to element ceny faktycznie zapłaconej za towar.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Emilii D. i Wojciecha D. wspólników Przedsiębiorstwa Handlowego "K." S.C. Export-Import w G. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 19 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją Dyrektora Urzędu Celnego w G. zawartej w JDA SAD dopuszczono do obrotu na polskim obszarze celnym zaimportowany przez Przedsiębiorstwo Handlowe "K." spółka cywilna Emilia D. i spółka w G. towar w postaci różnych tkanin. Wymiaru cła dokonał organ celny na podstawie dokumentów przedstawionych przez importera w dniu dokonania zgłoszenia celnego, wymaganych zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /t.j. Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, a stanowiły je rachunki i deklaracja wartości celnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp