Wyrok NSA z dnia 9 lutego 2000 r., sygn. I SA/Gd 2036/97
Zarówno w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego jak i doktrynie utrwalił się pogląd, że organy podatkowe nie mają kompetencji do orzekania o nieważności czynności cywilnoprawnych, lecz z uwagi na autonomiczność prawa podatkowego mogą dla celów podatkowych nie uwzględnić skutków czynności cywilnoprawnych, które zostały zawarte wyłącznie w celu obejścia przepisów prawa podatkowego - przy czym taki właśnie cel zawarcia tych czynności cywilnoprawnych musi wynikać i to w sposób nie budzący wątpliwości z całokształtu okoliczności sprawy.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "E." S.A. w T. na decyzję Izby Skarbowej w T. z dnia 29 października 1997 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług - oddalił skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 29 października 1997 r. Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 15 lipca 1997 r. określającą Spółce Akcyjnej "E." zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc styczeń, luty, marzec 1997 r. oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe za te miesiące 1997 r., a nadto umarzającą postępowanie dotyczące zobowiązań z tytułu podatku od towarów i usług za miesiąc grudzień 1996 r.
W uzasadnieniu decyzji Izba podała m.in., że zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ w brzmieniu obowiązującym do 31 marca 1997 r. przepisów ustawy nie stosuje się do sprzedaży przedsiębiorstwa, zakładu /oddziału/ samodzielnie sporządzającego bilans lub innej zorganizowanej części przedsiębiorstwa stanowiącej wyodrębniony organizacyjnie zakład /oddział/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty