Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2000 r., sygn. I SA/Gd 1456/98
Skoro ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług nie zdefiniował dla potrzeb tej ustawy pojęć wydania towaru /z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ i otrzymania towaru /art. 19 ust. 3a tej ustawy/, to należy je interpretować według ich znaczenia semantycznego.
Otrzymanie towaru przez nabywcę w przypadku, gdy towar dostarczany jest wskazanej przez nabywcę osobie trzeciej, następuje w momencie, w którym ta osoba trzecia potwierdza jego odbiór.
Za datę otrzymania towaru przez nabywcę nie może być przyjęta data wydania towaru przewoźnikowi ustalana na zasadzie art. 544 Kc, bowiem przepis ten ma znaczenie dla ustalenia odpowiedzialności przewoźnika i dotyczy stosunków cywilnoprawnych, a nie rozwiązuje kwestii istotnych z punktu widzenia podatników VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "U." Spółki z o.o. w T. na decyzję Izby Skarbowej w T. z dnia 26 czerwca 1998 r. (...) w przedmiocie podatku od towarów i usług za listopad 1997 roku - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W związku z wykazaniem przez "U." Spółkę z o.o. z siedzibą w T. w deklaracji VAT-7 za listopad 1997 r. /wpływ do organu podatkowego 19 grudnia 1997 r./ kwoty zwrotu różnicy podatku w wysokości 1.784.223 zł /podatek naliczony 1.945.405 zł, należny 161.182 zł/, Drugi Urząd Skarbowy w T. wszczął w dniu 6 stycznia 1998 r. postępowanie administracyjne w celu sprawdzenia zasadności deklarowanej kwoty zwrotu podatku.
W toku tego postępowania dwukrotnie w dniach 6 i 16 stycznia przeprowadzone kontrole źródłowe u podatnika, w których czynny udział brał Prezes Spółki i Główny Księgowy.
W toku tych kontroli dokonano m.in. konfrontacji ewidencji zakupów i sprzedaży z wybranymi losowo zbiorami dokumentów źródłowych.
Przeprowadzono również postępowanie wyjaśniające z udziałem urzędów skarbowych właściwych miejscowo dla podatników będących kontrahentami Spółki "U.".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty