29.04.1999

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 1999 r., sygn. I SA/Wr 716/97

1. Nie sposób przyjąć za odpowiadające prawu stwierdzenie, iż braki tytułu wykonawczego mogą ulec poprawieniu przez wierzyciela w piśmie stanowiącym odpowiedź na pismo organu egzekucyjnego lub izby skarbowej.

2. Organ egzekucyjny, badając przy wszczęciu postępowania egzekucyjnego dopuszczalność egzekucji administracyjnej, bada z urzędu walory tytułu wykonawczego. Stwierdziwszy zaś braki formalne tytułu wykonawczego, organ egzekucyjny winien zwrócić tytuł wierzycielowi do uzupełnienia.

UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy postanowieniem z dnia 3 stycznia 1997 r. po ponownym rozpatrzeniu zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym wniesionych w dniu 17 marca 1995 r. przez Fabrykę Lin "D." w Ś. - zarzuty te odrzucił, utrzymując w mocy dokonane czynności egzekucyjne. Organ egzekucyjny wskazał, że odpis tytułu wykonawczego doręczono dłużnikowi wraz z zawiadomieniem o zajęciu rachunku bankowego. Egzekucja administracyjna na rzecz wierzyciela - Zakładu Energetycznego jest dopuszczalna na podstawie przepisu par. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 1985 r. w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /Dz.U. 1986 nr 1 poz. 4 ze zm./ oraz art. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /t.j. Dz.U. 1991 nr 36 poz. 161 ze zm./. Wierzyciel jest jednoosobową Spółką Skarbu Państwa, zaś egzekwowane świadczenie pochodzi z tytułu dostaw energii elektrycznej. Stwierdził ponadto organ egzekucyjny, że postępowanie egzekucyjne zostało zakończone, wyegzekwowano kwotę wynikającą z tytułu wykonanego wraz z ustawowymi odsetkami w wysokości 54 procent za okres od 30 lipca 1994 r. do 13 marca 1995 r. oraz odsetkami naliczonymi przez wierzyciela do dnia 29 lipca 1994 r. i kosztami upomnienia; łączną kwotę przelano na rachunek wierzyciela. Po wygaśnięciu zobowiązania pieniężnego postępowanie egzekucyjne zostało umorzone. Postępowanie wyjaśniające w sprawie przeprowadzone zostało po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 marca 1996 r. w toku którego wierzyciel potwierdził tak istnienie zobowiązania, prawidłowość tytułu wykonawczego jak i dopuszczalność egzekucji administracyjnej. Ze stanowiskiem wierzyciela zapoznany został pełnomocnik dłużnika, który miał możliwość wypowiedzenia się w sprawie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty