Wyrok NSA z dnia 13 stycznia 1999 r., sygn. I SA/Wr 1006/97
Reguła 2a Ogólnych Reguł Interpretacji Nomenklatury Scalonej nie może być stosowana łącznie wobec dwóch lub więcej podmiotów dokonujących obrotu towarowego z zagranicą, odrębnie na własny rachunek i we własnym imieniu, towarem stanowiącym jedynie element całości, choćby części, którymi dysponuje każdy z tych podmiotów miały razem charakter komplementarny, pozwalający pod względem technicznym zmontować cały wyrób, bowiem część całości z istoty swej, z osobna nie odpowiada cechom tej reguły.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Waldemara J. i Krzysztofa J. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 30 kwietnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy Dyrektora Urzędu Celnego w L. (...); (...).
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego w L. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym nadwozia do samochodu osobowego marki BMW (...) z 1989 r. zgłoszone do odprawy celnej przez skarżącego Waldemara J. oraz silnik niskoprężny (...) ze skrzynią biegów, zawieszeniem przednim i tylnym, układem kierowniczym i kompletem kół jezdnych w oparciu o dokonane przez skarżącego Krzysztofa J. indywidualne zgłoszenie do odpraw celnych.
W wyniku powtórnej weryfikacji akt sprawy wyszło na jaw, że dopuszczone do obrotu na polski obszarze celnym części stanowiły nie zmontowany samochód osobowy marki BMW, a zatem Dyrektor Urzędu Celnego w L. uznał, iż decyzje dopuszczające towar do obrotu na polskim obszarze celnym według zastosowanych kodów PCN nie uwzględniły rzeczywistego stanu towaru zgłoszonego do odprawy celnej. W tym stanie rzeczy Dyrektor Urzędu Celnego w L. postanowieniem z dnia 16 października 1996 r. wznowił postępowanie w sprawie zakończonej decyzjami ostatecznymi zawartymi w dowodach odpraw celnych DOC (...) z dnia 28 października 1995 r. oraz DOC (...) z dnia 28 października 1995 r. Po ponownym rozpoznaniu sprawy wskutek wznowienia postępowania Dyrektor Urzędu Celnego w L. dnia 27 listopada 1996 r. wydał decyzję, którą dokonał jak twierdzi prawidłowego wymiaru należności celnych dla importowanego towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty