Wyrok NSA z dnia 2 grudnia 1999 r., sygn. III SA 8008/98
Nie stanowi przeszkody w obniżeniu podatku należnego fakt wystawiania faktury przez dwóch sprzedawców, jeżeli każdy z nich jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, posiada numer identyfikacji podatkowej i nie korzysta ze zwolnienia podatkowego. Takie faktury sprzedaży są wystawione zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, bowiem żaden przepis tej ustawy nie zabrania wystawienia dokumentu sprzedaży przez więcej niż jednego podatnika podatku VAT.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 1 października 1998 r. Izba Skarbowa na podstawie art. 233 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej oraz art. 5 ust. 1, art. 10, art. 25 ust. 1 pkt. 4a, art. 32 ust. 1 i art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 18 grudnia 1997 r. określającą oraz ustalającą Przedsiębiorstwu Robót Energetyczno-Inżynieryjnych "E." Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wysokość zobowiązania w podatku od towarów i usług za miesiące: maj - wrzesień 1994 r.
W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa stwierdziła, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium RP, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2 ustawy, w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy, nawet jeżeli zostały wykonane jednorazowo, a także wówczas, gdy czynności te polegają na jednorazowej sprzedaży rzeczy w tym celu nabytej. Oznacza to, że aby stwierdzić, że istnieje podatnik musi istnieć /w omawianej sprawie/ jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty