29.11.1999 Podatki

Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 29 listopada 1999 r., sygn. FPK 4/99

Podziemne wyrobisko górnicze podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w świetle przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./.

 

Naczelny Sąd Administracyjny przy udziale Włodzimierza Skoniecznego, prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie z odwołania Kopalni Węgla Kamiennego "B." S.A. w B. od decyzji Wójta Gminy P. dnia 22 września 1998 r. (...) odmawiającej zwrotu podatku od nieruchomości od wyrobisk górniczych za lata 1994-1996 i od decyzji Wójta Gminy P. z dnia 11 września 1998 r. (...) odmawiającej zwrotu podatku od nieruchomości od wyrobisk górniczych za 1997 r. po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 1999 r., na posiedzeniu jawnym, pytania prawnego pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. zgłoszonego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593 ze zm./ o następującym brzmieniu:

Czy podziemne wyrobisko górnicze podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w świetle przepisu art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./?

podjął następującą uchwałę:


UZASADNIENIE

Pełny skład Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L., uchwałą z dnia 18 sierpnia 1999 r., postanowił zwrócić się do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w trybie art. 22 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 112 poz. 593 ze zm./ o udzielenie odpowiedzi na przytoczone na wstępie pytanie prawne.

Pytanie to zostało przedstawione w sprawach z odwołań Kopalni Węgla Kamiennego "B." SA w B., od decyzji Wójta Gminy P. z dnia 22 września 1998 r. (...), odmawiającej zwrotu podatku od nieruchomości od wyrobiska górniczego za lata 1994 - 1996 i od decyzji tego samego organu z dnia 11 września 1998 r., (...), odmawiającej zwrotu podatku od nieruchomości od wspomnianego wyrobiska za 1997 r. W uzasadnieniu tych decyzji organ podatkowy stwierdził, że za podstawę do ustalania przedmiotu opodatkowania w podatku od nieruchomości należy przyjąć art. 2 i 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że przedmiotem opodatkowania w wymienionym podatku są "nieruchomości i nie złączone trwale z gruntami obiekty budowlane, którymi są budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz wskazane w ustawie grunty". Zdaniem organu podatkowego, pojęcie nieruchomości w ujęciu powołanej ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. nie jest tożsame z pojęciem nieruchomości w ujęciu prawa cywilnego. Ustalenie więc, że konkretny obiekt nie jest nieruchomością w rozumieniu prawa cywilnego, nie oznacza, że nie może on stanowić przedmiotu opodatkowania w podatku od nieruchomości. Dopiero bowiem ustalenie, że obiekt taki nie jest budynkiem, gruntem albo też budowlą w rozumieniu art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych uzasadnia przyjęcie, iż nie stanowi on przedmiotu opodatkowania w wymienionym podatku. Organ podatkowy rozważając treść pojęcia "budowle", odnoszonego w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. do obiektów, które według jej art. 3 stanowią przedmiot opodatkowania, wskazał, że brak w ustawie definicji tego pojęcia sprawia, iż przy ustalaniu jego znaczenia sięgnąć należy do przepisów prawa budowlanego. W myśl art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane /Dz.U. nr 89 poz. 414 ze zm./, obiektem budowlanym są budowle stanowiące całość techniczno-użytkową budynku wraz z instalacją oraz obiekty małej architektury. Według uzasadnienia decyzji, "dla potrzeb podatku od nieruchomości" pod pojęciem budowli należy rozumieć obiekt budowlany, który nie jest budynkiem w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ani obiektem małej architektury.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne