Wyrok NSA z dnia 28 października 1999 r., sygn. III SA 1637/99
Przepisy ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ ani też przepisy wykonawcze do tej ustawy nie regulują zagadnienia refakturowania, w tym refakturowania usług ubezpieczeniowych zwolnionych od podatku z mocy art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Nie może to jednak oznaczać, że refakturowanie usług dokonywane być nie może.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi PSE S.A. w W. na decyzję Izby Skarbowej w W. w przedmiocie podatku od towarów i usług - uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją z dnia 31 stycznia 1997 r. Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego z dnia 24 października 1996 r. w przedmiocie określenia PSE S.A. wysokości zwrotu różnicy podatku od towarów i usług należnego za sierpień 1996 r.
W motywach rozstrzygnięcia podano, iż kontrola wstępna deklaracji VAT-7 Spółki za sierpień 1996 r. wykazała refundację składek na ubezpieczenia osobowe a następnie ich refakturowanie na ostatecznych odbiorców /pracowników/. Organ podatkowy I instancji uznał, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie dopuszczają możliwości refakturowania usług. Wobec tego wydano decyzję, w której określono podatek od towarów i usług od wykazanej w deklaracji części sprzedaży zwolnionej, odpowiadającej wartości składek ubezpieczeniowych, przy zastosowaniu stawki 22 procent.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty