29.09.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 września 1999 r., sygn. II SA 1397/99

Za brak odpowiedzi na krytykę prasową, podlegającej zaskarżeniu do sądu administracyjnego, można uznać brak reakcji krytykowanego, zawierającej jego stosunek do podniesionych w prasie zarzutów, a nie odpowiedź nierzetelną, czy z innych powodów nie satysfakcjonującą krytykującego.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Redakcji prasowej biuletynu studentów P.W. "S" na pismo Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 19.05.1999 r. w przedmiocie odmowy udzielenia odpowiedzi na krytykę prasową - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Redakcja prasowa biuletynu studentów P.W. "S" zaskarżyła do Naczelnego Sądu Administracyjnego odmowę udzielenia odpowiedzi na krytykę prasowa. Odmowa została zawarta w piśmie Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 19 maja 1999 r. i wiąże się z krytycznym tekstem prasowym, zamieszczonym w biuletynie "S" z lutego 1999 r. na temat rozpatrywania przez Ministra Edukacji Narodowej wniosku samorządu studenckiego o uchylenie zarządzenia Rektora Politechniki w sprawie udzielania pomocy socjalnej studentom. Zdaniem skarżącej redakcji stanowisko MEN w sprawie krytycznego wystąpienia prasowego, zawarte we wspomnianym piśmie MEN z dnia 19 maja 1999 r. nie odpowiada wymogom rzeczowej odpowiedzi na krytykę prasowa i dlatego stanowi odmowę udzielenia odpowiedzi na krytykę. Taka odmowa jest w świetle prawa równoznaczna z odmowa udzielenia informacji w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe i w związku z tym podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego na podstawie art. 4 ust. 4 tej ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp