Wyrok NSA z dnia 2 września 1999 r., sygn. V SA 243/98
W myśl art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, wartością celną towaru jest cena zapłacona lub należna za towar /wartość transakcyjna/ wraz z kosztami w niej nie ujętymi, a faktycznie poniesionymi przez kupującego. Do tych ostatnich kosztów należą miedzy innymi należności i opłaty licencyjne, jeżeli ich uiszczenie stanowi warunek nabycia towaru. Powołany przepis nie stanowi, że wspomniane opłaty muszą być poniesione przez nabywcę towaru przed dokonaniem odprawy celnej. Istotne jest bowiem to, że koszty te zostały faktycznie poniesione.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu w dniu 2 września 1999 r. sprawy ze skargi spółki z o.o. "P.-E." w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 18 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - skargę oddala.
UZASADNIENIE
Dyrektor Urzędu Celnego w W., decyzją zawartą w dokumencie SAD (...) z dnia 31 sierpnia 1995 r., dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym płyty kompaktowe i kasety magnetofonowe sprowadzone z zagranicy przez spółkę z o.o. "P.-E." w W. Odprawa celna została dokonana na podstawie dokumentów załączonych do wniosku o wszczęcie postępowania celnego, a więc faktur i deklaracji wartości celnej.
W wyniku kontroli przeprowadzonej w spółce "P.-E." w W. przez funkcjonariuszy organów celnych ujawniono, że spółka przy odprawie celnej nie podała wszystkich opłat poniesionych na rzecz dostawcy towaru, w związku z czym wartość sprowadzonych płyt i faktur została zaniżona. W toku bowiem kontroli ujawniono faktury związane z nabyciem wymienionych płyt i kaset, które dotyczyły opłat uiszczonych przez spółkę "P.-E." na rzecz brytyjskiej firmy "E." R.-L. (...) oraz umowę z dnia 1 czerwca 1993 r. zawartą przez spółkę "P.-E." z E. R.-L. Umowa ta dotyczyła współpracy dealerskiej w zakresie produkcji oraz dystrybucji materiałów audiowizualnych /umowa została zawarta na okres od 1 czerwca 1993 r. do 31 grudnia 1995 r./. Ustalono ponadto, że ujawnione faktury dotyczą opłat licencyjnych, określają ich wysokość oraz czas, za jaki wykazane w nich należności zostały uiszczone. Znajdujące się na tych dokumentach adnotacje bankowe wskazywały, że wykazane w nich kwoty zostały przekazane na rzecz osoby zagranicznej. Spółka "P.-E." jednak deklarując wartość towarów, których dotyczyła powołana na wstępie decyzja Dyrektora Urzędu Celnego w W., nie uwzględniła w ogóle kosztów, jakie zgodnie z umową z dnia 1 czerwca 1993 r. miała ponieść z tytułu opłat licencyjnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty