01.06.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 1999 r., sygn. III SA 5609/98

Z przywileju, polegającego na prawie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego przy nabywaniu towarów i usług może korzystać jedynie podatnik, który przestrzega przepisów w zakresie dokumentowania obrotów.

 

oddala skargę w przedmiocie podatku od towarów i usług.


UZASADNIENIE

Urząd Skarbowy decyzją z 11.01.1996 r. powołując się na przepisy art. 104 KPA, art. 5 ust. 1 i 3 ustawy o zobowiązaniach podatkowych oraz art. 10 ust. 2, 27 ust. 5 pkt 1 i 2 w zw. z art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym:

1/ ustalił wysokość zobowiązania Spółce "AK" w podatku od towarów i usług za miesiące I-IX.1995 r. stanowiącego trzykrotność zawyżenia podatku naliczonego,

2/ określił wysokość zobowiązania za powyższe miesiące wyliczając szczegółowo podatek należny, kwotę podatku od odliczenia, kwotę podatku do wpłacenia, kwotę podatku do przeniesienia.

Urząd ten stwierdził, że Spółka w ww. okresie zawyżyła podatek naliczony wynikający z zaewidencjonowania i przyjęcia do odliczenia podatek VAT z dokumentów importowych SAD a wystawionych na "AK" Sp. z o.o. z siedzibą w W., będącej wprawdzie oddziałem spółki, ale podmiotem rozliczającym się we własnym zakresie.

Urząd Skarbowy przyjął w tej sytuacji, iż zostały naruszone przepisy dotyczące obowiązków ewidencyjnych, co upoważniało do zastosowania sankcji w postaci trzykrotności zawyżenia. Urząd ten ujawnił również, że Spółka w sierpniu 1995 r. zaewidencjonowała faktury otrzymane 16.06.1995 r., przy czym naruszyła przepis art. 19 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp