Wyrok NSA z dnia 10 maja 1999 r., sygn. IV SA 811/97
Prawomocne orzeczenie sądu powszechnego o stwierdzeniu zasiedzenia nieruchomości wraz z ustaloną datą nabycia prawa własności wiąże organy administracji publicznej oraz sąd administracyjny i uprawnia następców prawnych właściciela do zgłoszenia wniosku o zwrot wywłaszczonej nieruchomości /art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości - Dz.U. 1991 nr 30 poz. 127 ze zm./ także wówczas, gdy ostateczna decyzja o wywłaszczeniu, która nie została wyeliminowana z obrotu, odjęła to prawo własności innym osobom.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu skargi Edwarda K. na decyzję Wojewody W. z dnia 19 marca 1997 r. (...) w przedmiocie odmowy zwrotu wywłaszczonej nieruchomości - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; (...).
UZASADNIENIE
Decyzją Nr 8/97 z dnia 7 stycznia 1997 r. Kierownik Urzędu Rejonowego w W., po rozpoznaniu wniosku Edwarda K. o zwrot wywłaszczonej nieruchomości położonej w W.-M. przy ul. P. o pow. 1.209 m kwadratowych - umorzył postępowanie w sprawie. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia przytoczono, iż do wywłaszczenia nieruchomości doszło w 1985 r. przy czym w dacie wydania decyzji o wywłaszczeniu nieruchomość stanowiła współwłasność kilkudziesięciu osób. Skoro więc wniosek o zwrot wywłaszczonej nieruchomości nie pochodzi od wszystkich współwłaścicieli organ nie może orzekać o zwrocie wywłaszczonej nieruchomości a wszczęte postępowanie w tym przedmiocie podlega umorzeniu z mocy art. 105 Kpa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty