17.03.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 marca 1999 r., sygn. V SA 1457/98

Do wymiaru i poboru cła w przypadku określonym przepisie art. 46a ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /t.j. Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./ wystarczające jest ustalenie, że osoba posiadająca towary pochodzenia zagranicznego nie przedstawi w toku czynności kontrolnych podejmowanych na podstawie i w granicach art. 46 ust. 2 pkt 2-4 Prawa celnego, dowodów odprawy celnej lub dowodu zakupów towarów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 17 marca 1999 r. sprawy ze skargi "T.-P." Przedsiębiorstwa Handlowego Genowefy N. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 maja 1998 r. (...)

1/ w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła,

2/ o ukaranie grzywną Prezesa Głównego Urzędu Ceł za niewykonanie wyroku z dnia 9 grudnia 1997 r. Naczelnego Sądu Administracyjnego Ośrodek Zamiejscowy w Łodzi w sprawie I SA/Łd 604/97:

1. Oddala skargę na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 26 maja 1998 r. (...) wydaną w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła.

2. W pozostałej części postępowanie w sprawie umarza.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 26 maja 1998 r. (...) Prezes Głównego Urzędu Ceł utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia 18 marca 1997 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o wymiarze cła.

W uzasadnieniu powyższej decyzji podniesiono, że w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 17 grudnia 1992 r. przez funkcjonariuszy Działu Operacyjnego Urzędu Celnego w Ł. oraz Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Ł. w firmie "T.-P." w Ł. ujawniono towary pochodzenia zagranicznego. Jako dowody zakupu części towaru przedstawiono faktury wystawione przez Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe "B.", firmę Export-Import Iwona K. oraz firmę "A.-A. ". Na pozostałą część towaru kontrolowana firma nie posiadała rachunków zakupu. Jak ustalono, wystawcy przedłożonych faktur są przedstawicielami firm fikcyjnych. Ponieważ strona nie przedstawiła dowodów odprawy celnej przedmiotowego towaru, został on zajęty przez Komendę Wojewódzką Policji w Ł. Prokuratura Rejonowa w Ł. wszczęła postępowanie karne, które następnie postanowieniem Prokuratury Rejonowej Ł.-P. z dnia 31 maja 1993 r. (...) zostało umorzone. Jednocześnie zabezpieczony sprzęt przekazano Urzędowi Celnemu w Ł. celem wyegzekwowania cła i podatku obrotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp