27.10.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 27 października 1999 r., sygn. SA/Sz 1688/98

Z przepisu art. 23 par. 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117/ wynika, że wartością celną towaru winna być cena zapłacona lub należna za towar, a więc cena oddająca rzeczywistą wartość towaru.

Skoro organ uznał zgłoszoną wartość celną towaru za cenę nie oddającą rzeczywistej wartości towaru, to zgodnie z przepisem art. 23 par. 7 kodeksu celnego, miał prawo zakwestionować wiarygodność informacji o cenie, podanej w rachunku potwierdzającym zakup towaru. Formalna poprawność, przedstawianych faktur czy rachunków dla wykazania ceny transakcyjnej nie pozbawia organów celnych prawa do kwestionowania w uzasadnionych wypadkach wiarygodności i dokładności tych dokumentów.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Mirosława Ł. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 28 sierpnia 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła oddala skargę.


UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 1998 r. Mirosław Ł. zgłosił do odprawy celnej w przywozie samochód osobowy marki Citroen Saxo, przedkładając prócz dokumentu SAD. również deklarację wartości celnej towaru i rachunek jego zakupu. Towar objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym i w toku rewizji po ustaleniu stanu towaru, jego numerów identyfikacyjnych, zgłoszenie uznano za nieprawidłowe na podstawie art. 25 kodeksu celnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp