Wyrok NSA z dnia 5 października 1999 r., sygn. SA/Sz 1356/98
Pod pojęciem stałego korzystania z procedury tranzytu rozumieć należy taki sposób korzystania, który ma charakter nieustanny, ciągły i że sposób takiego korzystania z omawianej procedury związany jest z charakterem prowadzonej działalności i niezbędny dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Ani sama znaczna ilość dokonywanych zgłoszeń do procedury tranzytu, ani znaczna wartość przywożonego towaru, nie są decydującymi przy ustaleniu stałego korzystania z procedury tranzytu, skoro korzystanie z tej procedury nie ma charakteru nieustannego, przez cały czas, ale zależne jest od różnych czynników zmiennych, w szczególności od rynkowego zapotrzebowania na przywożone w tranzycie towary.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi "A. P.-N." Spółka z o.o. w Sz. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 29 czerwca 1998 r. (...) w przedmiocie zabezpieczenia majątkowego na poczet należności celnych - oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia 6 kwietnia 1998 r., (...), wydaną na podstawie art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ oraz art. 100 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny /Dz.U. nr 23 poz. 117 ze zm./, Dyrektor Urzędu Celnego w Sz. odmówił wydania Spółce z o.o "A. P.-N." z siedzibą w Sz. "pozwolenia na zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia przy przewozie towarów w ramach procedury tranzytu". W uzasadnieniu swej decyzji organ celny wskazał, iż zwolnienie z obowiązku złożenia zabezpieczenia mogą uzyskać jedynie osoby spełniające wymogi określone w art. 100 par. 2 Kodeksu celnego, w tym warunek stałego korzystania z procedury tranzytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty