30.06.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 1999 r., sygn. SA/Sz 1179/98

Jeśli importer uzgodnił z eksporterem ceny towaru ustalając, że koszty transportu i ubezpieczenia towaru do miejsca przeznaczenia towaru w kraju importera ponosi eksporter, ale nie ustalił jak będą kształtowały się te koszty na "zagraniczne" i "wewnątrz" kraju i nie wykazał jak faktycznie skalkulował te koszty eksporter, musi liczyć się z tym, że cała ustalona należność za towar stanowi wartość celną towaru w rozumieniu art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./.

Dla prawidłowości dokonania odprawy celnej, a w konsekwencji wymiaru należności celnych nie mogą mieć znaczenia ustalenia zawarte w kontraktach podmiotu dokonującego obrotu towarowego z zagranicą, które powodowałyby naruszenie przepisów celnych. Organy celne były uprawnione do oceny przedstawionych kontraktów i faktur pod kątem ominięcia przez stronę skarżącą opłat.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. T. Spółki z o.o. w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 28 maja 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 15 lutego 1996 r. zawarta w JDA SAD (...) Dyrektor Urzędu Celnego w S. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym wino białe wytrawne w ilości deklarowanej 260,00 HL sprowadzone przez "A. T. Co Ltd" w W. Zgłaszając importowany towar do odprawy celnej, Spółka A. przedłożyła również fakturę (...) z 10 lutego 1996 r. wystawiona przez A. De La Puebla. S.A. z Hiszpanii, określająca cenę importowanego wina z klauzulą D.A.F. Poland w kwocie 14.040 DM.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp