14.10.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 14 października 1999 r., sygn. I SA/Po 2492/98

Przepis pkt 9 załącznika nr 30 do zarządzenia Prezesa Głównego Urzędu Ceł z dnia 23 września 1997 r. w sprawie deklaracji skróconych i zgłoszeń celnych /M.P. nr 72 poz. 690/ stanowi, że (...) w przypadku towarów masowych dopuszczalna różnica między rzeczywistą ilością /masą/ dostarczonego towaru, a wskazaną w dokumencie potwierdzającym pochodzenie towaru nie powinna przekraczać 10 procent.

Jak to wynika zatem z treści powołanego przepisu, użyte tam określenie, że owa dopuszczalna różnica "nie powinna przekraczać 10 procent" nie stanowi kategorycznego określenia tej granicy, bowiem gdyby była taka intencja zarządzenia użyto by z pewnością sformułowania, że różnica ta "nie może przekraczać 10 procent" lub określono by ten wymóg w inny bardziej kategoryczny sposób.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi K.-J.-S. P. Sp. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 1 września 1998 r. (...) w przedmiocie wartości celnej towaru - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w Rz. z dnia 8.06.1998 r. (...); (...).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp