Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 1999 r., sygn. I SA/Po 945/98
Wprawdzie to strona dokonująca obrotu towarowego z zagranicą jest odpowiedzialna za prawidłowe zgłoszenie towaru do odprawy celnej obejmujące również prawidłowe określenie wartości celnej towaru, to jednak w szczególnych przypadkach uzasadnionych okolicznościami sprawy, strona może domagać się ustalenia rzeczywistej wartości celnej towaru, który zgłosiła do odprawy celnej.
Żądanie to nie jest sprzeczne z treścią art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./, a przeciwnie odpowiada jego dyspozycji, która wymaga aby cło zostało wymierzone według "stanu towaru i jego wartości celnej" a zatem według stanu rzeczywistego a nie jedynie formalnego.
Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Telefonii P.-Z. Spółka z o.o. w W. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 18 marca 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Celnego w R., (...) z dnia 2 grudnia 1997 r.; (...).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty