18.06.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 1999 r., sygn. I SA/Po 1519/98

Warunkiem uznania, że w istocie obaj skarżący byli podmiotem dokonującym obrotu towarowego z zagranicą w postaci samochodu osobowego w stanie rozmontowanym jest stwierdzenie, że odprawy celne części nie mogły wywołać skutków prawnych. Nie wywołują zaś skutków prawnych czynności prawne dotknięte wadami.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Rafała B. i Krzysztofa Ś. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w W. z dnia 29 maja 1998 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - stwierdza nieważność zaskarżonej decyzji oraz decyzji Dyrektora Urzędu Celnego w P. z dnia 10 lutego 1998 r. (...); (...).


UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 25 maja 1998 r. (...) Prezes Głównego Urzędu Ceł po rozpatrzeniu odwołania Rafała B. i Krzysztofa Ś., od decyzji Urzędu Celnego w P. nr /../ z dnia 10 lutego 1998 r. - utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Ustalono, że w dniu 15 lutego 1996 r. Dyrektor Urzędu Celnego w C. przekazał nadwozie samochodu osobowego Volkswagen Golf zgłoszone przez Rafała B. do odprawy celnej. Sprawę przejął Urząd Celny w P., którego Dyrektor dopuścił je do obrotu na polskim obszarze celnym i wymierzył cło decyzją zawartą w dokumencie DOC (...) z dnia 19 lutego 1996 r. W dniu 15 lutego 1996 r. Dyrektor Urzędu Celnego w C. przekazał zawieszenie przednie, tylne, układ kierowniczy i koła oraz silnik ze skrzynią biegów do samochodu Volkswagen zgłoszone do odprawy celnej przez Krzysztofa Ś. Sprawę przejął Urząd Celny w P., którego Dyrektor decyzją zawartą w dowodzie odprawy celnej (...) z dnia 19 lutego 1996 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp