08.09.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 września 1999 r., sygn. I SA/Łd 1290/97

1. Brak jest podstaw do zaliczenia określonej sprzedaży do sprzedaży zwolnionej od podatku od towarów i usług tylko z tego powodu, że jest to sprzedaż dotowana.

2. Sprzedaż towarów oraz inne czynności określone w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ - mimo, że w związku z ich wykonywaniem podatnik otrzymał dotacje - podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

3. Otrzymanie dotacji nie rodzi skutków w zakresie podatku od towarów i usług zarówno w odniesieniu do podatku należnego /otrzymanie dotacji nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu/, jak i do podatku naliczonego. Oznacza to, iż brak jest możliwości wyłączenia obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług na potrzeby działalności dotowanej. Przesądzające jest to, czy dotowana sprzedaż towarów lub usług /oraz inne czynności, o których jest mowa w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług/ jest opodatkowana czy zwolniona od podatku, a nie sam fakt otrzymania dotacji.

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27 czerwca 1997 r. Urząd Skarbowy w Ż. - powołując się na art. 10 ust. 2 i art. 20 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym - określił Cukrowni "G." SA w G. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za październik 1996 r. w wysokości 103.736 zł, tj. o 3.058 zł niższej niż wynikająca z deklaracji podatkowej. W uzasadnieniu w szczególności podano, że Cukrownia otrzymuje dotacje do nawozów sztucznych /z akt wynika, że chodzi o nawozy wapniowe/. Od obrotów pokrywanych z dotacji nie występuje podatek należny, gdyż przepisy o podatku VAT nie dotyczą dotacji. Zgodnie z art. 20 wymienionej ustawy podatnik może zmniejszyć podatek należny o podatek naliczony związany ze sprzedażą opodatkowaną, ale nie może zmniejszyć podatku należnego o podatek naliczony związany ze sprzedażą zwolnioną z opodatkowania czy też związany ze sprzedażą, do której przepisy ustawy o VAT nie mają zastosowania. Do wyliczenia podatku naliczonego związanego ze sprzedażą dotowaną Urząd przyjął metodę wyliczenia zawartą w art. 20 ust. 3 i 4 ustawy, gdzie za wartość sprzedaży zwolnionej uznaje się sprzedaż zwolnioną w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, jak i sprzedaż, do której przepisy te nie mają zastosowania, czyli sprzedaż dotowaną. Dalej stwierdzono, że na sprzedaż zwolnioną składają się: sprzedaż zwolniona w rozumieniu przepisów o podatku VAT i dotacje.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp