05.07.1999

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 1999 r., sygn. I SA/Łd 480/99

Rada powiatu nie może przyznawać radnym zwrotu kosztów podróży, które się nie odbyły, podobnie jak nie może ograniczyć tego prawa do określonego z góry limitu. Twierdzenie to jest zresztą zgodne z postanowieniami Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego /art. 7 Karty, sporządzonej 15 października 1985 r i ratyfikowanej przez Rzeczpospolitą Polską, stanowi, że status przedstawicieli wybieranych do władz lokalnych powinien im zapewnić wyrównanie finansowe odpowiednio do kosztów poniesionych w związku z wykonywaniem mandatu/.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Powiatu O. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Ł. z 11 marca 1999 r. /nr IX/63/99/ w przedmiocie diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych - oddalił skargę.


UZASADNIENIE

Uchwałą nr IV/78/99 z 29 stycznia 1999 r. w sprawie diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych Rada Powiatu O., działając na podstawie art. 21 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym /Dz.U. nr 91 poz. 578/ oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu powiatu /Dz.U. nr 146 poz. 959/, określiła diety oraz koszty podróży służbowych w wysokości:

- przewodniczący Rady Powiatu - 100 procent kwoty dwukrotnego najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów, oraz ryczałt z tytułu zwrotu kosztów podróży na 300 km,

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty