07.07.1999 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 lipca 1999 r., sygn. I SA/Ka 2408/97

Ustawodawca nie pozostawił organom celnym pełnej swobody w doborze metody ustalania wartości celnej towaru, w przypadku zakwestionowania wartości transakcyjnej - nakazał ustalać tę wartość w kolejności wskazanej w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. - Prawo celne /t.j. Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 ze zm./.

Uszeregowanie metod ustalania wartości towaru wskazuje, że celem ustawodawcy było zagwarantowanie ustalenia tej wartości w możliwie precyzyjny i odpowiadający stanowi faktycznemu sposób.

 

Naczelny Sąd Administracyjny, po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. K. na decyzję Prezesa Głównego Urzędu Ceł w Warszawie z dnia 31 października 1997 r. (...) w przedmiocie wymiaru cła - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).


UZASADNIENIE

Na podstawie decyzji zawartej w dowodzie odprawy celnej przywozowej pojazdu samochodowego z dnia 18 października 1996 r. (...) Dyrektor Urzędu Celnego w K. dopuścił do obrotu na polskim obszarze celnym samochód marki Volkswagen Golf /rok produkcji 1993/ sprowadzony przez S. K. Wartość celną tego samochodu organ I instancji ustalił na kwotę 14.198,46 DEM tj. 26.040,00 zł.

W odwołaniu od tej decyzji S. K. wniósł o jej uchylenie zarzucając, iż przyjęta wartość celna była rażąco zawyżona i znacznie odbiegała od aktualnej wartości tego typu pojazdu. Odwołujący zwrócił ponadto uwagę na to, iż należało uwzględnić to, iż samochód był uszkodzony i według opinii rzeczoznawcy PZMot jego wartość przed dokonaniem odprawy wyrażała się sumą 29.000,00 zł. Do odwołania dołączona została wspomniana opinia zawierająca m.in. opis stanu technicznego samochodu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp