03.11.1999 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 1999 r., sygn. I SA/Gd 46/97

Możliwość zwrotu importerowi zapłaconego podatku obrotowego uzależniona jest m.in. od tego, czy faktury dokumentujące sprzedaż zawierają adnotację, iż cena sprzedaży nie zawiera stawek podatku obrotowego. Bezspornym jest, że faktury zawierają adnotację "towar przeznaczony na reeksport". Adnotacja "towar przeznaczony na reeksport" nie jest równoznaczna z faktem, iż cena sprzedaży cukru nie zawierała stawek podatku obrotowego.

UZASADNIENIE

"R." Spółka z o.o. wystąpiła do Urzędu Skarbowego o zwrot zapłaconego podatku obrotowego od zaimportowanego cukru, który po wprowadzeniu do obrotu na polski obszar celny został reeksportowany przez jego nabywców. Spółka wskazała jako prawną podstawę żądania przepis par. 5 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 kwietnia 1992 r. w sprawie podatku obrotowego od towarów sprowadzonych lub nadesłanych z zagranicy oraz zwolnień z tego podatku /Dz.U. nr 32 poz. 140/.

Urząd Skarbowy odmówił dokonania zwrotu podatku obrotowego od sprowadzonego i wyeksportowanego cukru, uzasadniając to tym, że sprzedaży na eksport dokonały inne podmioty gospodarcze. W ocenie Urzędu Skarbowego taki stan faktyczny nie wyczerpuje przesłanek z par. 17 i par. 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 1991 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty