Wyrok NSA z dnia 1 kwietnia 1998 r., sygn. I SA/Wr 294/96
Jeżeli w momencie dokonania operacji gospodarczej sporządzono oryginał faktury i jej kopię, która pozostała u sprzedawcy, to stwierdzenie w okresie późniejszym braku tejże kopii u sprzedawcy nie może rodzić negatywnych skutków podatkowych dla nabywcy.
Organy podatkowe winny ustalić, czy w momencie wystawienia faktury sporządzono również jej kopię dla sprzedawcy. Pomocnym dla wyjaśnienia tejże kwestii może okazać się sprawdzenie kolejności numeracji faktur u sprzedawcy.
UZASADNIENIE
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
W rozpatrywanej sprawie spór między organami podatkowymi a podatnikiem sprowadza się do oceny zasadności obniżenia przez podatnika kwoty należnego podatku od towarów i usług o kwotę tegoż podatku naliczonego - na podstawie zakwestionowanych faktur oraz zasadności zastosowania sankcji. Generalna zasada obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określona została w przepisie art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ i zgodnie z tą zasadą obniżenie kwoty podatku należnego może nastąpić o kwotę podatku naliczonego, czyli o sumę kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty