Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606492)
      • Kadry i płace (26073)
      • Obrót gospodarczy (88689)
      • Rachunkowość firm (3729)
      • Ubezpieczenia (35724)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    07.08.1998

    Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 1998 r., sygn. IV SA 363/97

    Tylko stowarzyszenia wyższej użyteczności mogły na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych /Dz.U. 1952 nr 4 poz. 31/ uzyskiwać od przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zezwolenia na nabycie nieruchomości /art. 5 dekretu/, a następnie skutecznie wszczynać postępowania wywłaszczeniowe /art. 17 dekretu/. Jeżeli zaś wywłaszczenie nastąpiło na rzecz stowarzyszenia zwykłego, to mogą zachodzić przesłanki do stwierdzenia nieważności takiej decyzji i wyeliminowania jej z obrotu prawnego.

     

    uchyla zaskarżoną decyzję.


    UZASADNIENIE

    Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast decyzją z 20.1.1997 r. na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2, art. 157 par. 1 i art. 158 par. 1 Kpa, po rozpatrzeniu wniosków Wandy G. i innych o stwierdzenie nieważności orzeczenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z 9.2.1956 r. o wywłaszczeniu nieruchomości położonej w P. oraz utrzymującej to orzeczenie decyzji Odwoławczej Komisji Wywłaszczeniowej przy Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w P. z 1.6.1956 r. - odmówił stwierdzenia nieważności ww. decyzji.

    W uzasadnieniu swego stanowiska organ administracji podniósł, iż nie zachowały się oryginalne akta wywłaszczeniowe sprawy, a przesłane dokumenty są kopiami, nadesłanymi przez Archiwum Państwowe w P. oraz przez PTTK, wykonanymi z dokumentów będących w ich posiadaniu. Ten brak dokumentacji powoduje, że ustalając, iż nieruchomość była niezbędna dla realizacji narodowych planów gospodarczych, oparł się na kopii zachowanych dokumentów, w tym na piśmie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Zarząd Urządzeń Turystycznych w P., skierowanym do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego - Działu Inwestycji w W. /za pośrednictwem Komitetu do Spraw Turystyki/ z prośbą o udzielenie zezwolenia na nabycie w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji planów gospodarczych nieruchomości położonej w P., z przeznaczeniem na budowę Domu Turysty, i pozwoleniu przewodniczącego PKPG z 15.10.1954 r. udzielonym PTTK-ZUT w P. na nabycie tej nieruchomości, oraz opinii Prezydium WRN w P. z 15.9.1954 r. poprzedzającej to zezwolenie, w której wyrażono pogląd, że budowa Domu Turysty w P. jest niezbędna z uwagi na wzrastający ruch turystyczny. Wskazano, że wywłaszczenie nieruchomości na podstawie przepisów dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. było możliwe w razie spełnienia następujących przesłanek:

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • VAT od sprzedaży działki zabudowanej domkiem letniskowym wybudowanym przez użytkownika wieczystego – Dyrektor KIS zmienił interpretację
    • Jakie skutki podatkowe ma wniesienie nieruchomości do innej spółki z o.o.
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.