Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 1998 r., sygn. III SA 1457/96
Opierając swe rozstrzygnięcie na przepisie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./ organ orzekający nie może korygować kwot podatku wynikających z faktury lecz powinien przyjmować je w wielkościach z niej wynikających.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 1993 r. sprawy ze skargi Biura Obsługi Handlu Zagranicznego "B i E" Spółka z o.o. z W. na decyzję Izby Skarbowej w W. z dnia 6 września 1996 r. (...) w przedmiocie wymiaru podatku od towarów i usług za okres maj-sierpień 1994 r. - uchyla zaskarżoną decyzję; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżoną do Naczelnego Sądu Administracyjnego decyzją z dnia 6 września 1996 r. Izba Skarbowa w W. utrzymała w mocy zakwestionowaną w odwołaniu Biura Obsługi Handlu Zagranicznego "B F" - Spółki z o.o. z W. decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego W.-M. z dnia 30 października 1995 r. w sprawie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres maj - sierpień 1994 r. W motywach decyzji organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji który uznał, iż skoro Spółka wystawiła faktury VAT z treści których wynika, że dotyczyły one sprzedaży towarów handlowych a nadto ewidencjonowała wartość sprzedaży brutto w prowadzonej ewidencji sprzedaży importowej - to w istocie była ona faktycznym sprzedawcą tych towarów w kraju i powinna zapłacić podatek od towarów i usług wedle stawek obowiązujących przy takiej sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty