Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 1998 r., sygn. III SA 1405/96
Pojęciu "posiłki" w rozumieniu par. 47 pkt 1 lit. "h" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1994 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 133 poz. 688 ze zm./ należy nadać znaczenie w potocznym rozumieniu tego słowa.
Istotą cytowanego przepisu jest, by bufety i stołówki nie były ogólnodostępne i by zajmowały się sprzedażą tych towarów, które mogą być uznane za posiłek.
uchyla zaskarżoną decyzję w przedmiocie zwrotu niesłusznie pobranych kwot VAT.
UZASADNIENIE
Urząd Skarbowy w W. powołując się na ustalenia kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej wydał decyzję z 30.12.1995 r., w której zażądał od Spółki "A." zwrócenia niesłusznie pobranych kwot podatku VAT wypłaconych uprzednio przez urząd z racji wystąpienia strony o zwrot różnicy podatku należnego w deklaracji podatkowej VAT-7 za kwiecień-czerwiec 1995 r. Zwrot niesłusznie pobranych kwot VAT wynikał:
- z pominięcia w prowadzonej ewidencji za październik-grudzień 1994 r. sprzedaży towarów handlowych i posiłków, dokonywanej w bufecie,
- z nieprawidłowego ustalania i rozliczania podatku należnego w rozliczeniach za poszczególne miesiące /styczeń-czerwiec 1995 r./ od sprzedaży towarów handlowych w bufecie, tj. napojów, słodyczy, artykułów spożywczych, których sprzedaż była traktowana jako sprzedaż posiłków i na podstawie par. 47 pkt 1 lit. "h" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 grudnia 1994 r. stosowano do niej zwolnienie przedmiotowe od VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty