22.04.1998 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 1998 r., sygn. I SA/Lu 252/97

Bezwzględnym warunkiem odzysku podatku importowego jest zużycie produktu, od którego został pobrany podatek importowy do wyprodukowania wyrobu, który został następnie wyeksportowany. W tym zakresie podmioty gospodarcze nie mają żadnej swobody w zakresie rozliczeń.

Natomiast podmioty mają swobodę, w wyniku braku uregulowań ustawowych, w zakresie terminu odzyskiwania podatku importowego.

UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Podzielając stanowisko Izby Skarbowej znajdujące swoje odbicie w obszernie omówionym /w punkcie 1/ uzasadnieniu zaskarżonej decyzji oraz w odpowiedzi na skargę podnieść trzeba, iż jak wynika z akt przedmiotowej sprawy - skarżące "Zakłady" faktycznie odzyskiwały zapłacony podatek importowy, przyjmując znacznie uproszczone założenie, iż kaprolaktam sprzedawany na eksport był wyprodukowany tylko z benzenu importowanego i dlatego odzyskiwanie podatku importowego odbywało się w oparciu o informację telefoniczną technologa, a nie w oparciu o prowadzone ewidencje. Jest to również wyjaśnienie, które tłumaczy logicznie dlaczego ewidencja księgowa w "Zakładach" nie odzwierciedla rzetelnie /w części dot. produkcji kaprolaktamu/ przebiegu procesu technologicznego, tzn. poszczególnych faz produkcji i kierunków dalszego rozchodu produktów powstałych w tych fazach produkcji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty