29.12.1998 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 29 grudnia 1998 r., sygn. II SA/Gd 147/98

Jeżeli w decyzji stwierdzającej nabycie użytkowania wieczystego gruntu z mocy prawa nie określono warunków użytkowania wieczystego, przeznaczenie tego gruntu określa się stosownie do treści prawa użytkowania wieczystego wyznaczonej w granicach wskazanych w art. 233 Kc. Przesłanką rozwiązania użytkowania wieczystego powstałego z mocy prawa na podstawie ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości /Dz.U. nr 79 poz. 464 ze zm./, którego nabycie zostało stwierdzone w drodze decyzji bez określenia warunków użytkowania wieczystego, jest korzystanie z gruntu przez użytkownika wieczystego w sposób oczywiście sprzeczny z przeznaczeniem tego gruntu wyznaczonym treścią użytkowania wieczystego określoną w art. 233 Kc.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Marii M.-T. oraz Haliny M.-N. na decyzję Wojewody B. z dnia 16 grudnia 1997 r. (...) w przedmiocie rozwiązania użytkowania wieczystego - oddala skargę.


UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu Rejonowego w B. rozpatrując wniosek Reginy M., Haliny M.-N., Marii M.-T. i Mariusza M o rozwiązanie użytkowania wieczystego działki oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 130/2 i położonej w B. przy ul. P. 4, decyzją z dnia 20 października 1997 r. (...) odmówił rozwiązania użytkowania wieczystego wskazanej działki. Z uzasadnienia decyzji wynikało, że Regina M., Halina M.-N., Maria M.-T. i Mariusz M. ubiegają się na podstawie art. 69 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości o zwrot działki oznaczonej w ewidencji gruntów numerem 130/2 i położonej w B. przy ul. P. 4. Działka ta, wraz z sąsiednimi nieruchomościami, została nabyta przez Skarb Państwa w dniu 30 grudnia 1963 r. z przeznaczeniem na potrzeby Przedsiębiorstwa Państwowego "Dom Książki" w B.

Przedsiębiorstwo to sprawowało zarząd nieruchomością do 5 grudnia 1990 r. Następnie na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 września 1990 r. o zmianie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości nabyło prawo użytkowania wieczystego tego gruntu, co zostało stwierdzone decyzją Wojewody B. z dnia 29 października 1991 r. (...). Później Przedsiębiorstwo Państwowe "Dom Książki" w B. zostało sprzedane wraz z prawem użytkowania wieczystego działki Holding Centrum spółce z o.o. w W., która z kolei Przedsiębiorstwo wniosła jako aport do "Pomorskiego Domu Książki" spółki z o.o. w B. w wyniku czego w dniu 8 lutego 1996 r. sporządzono umowę przeniesienia prawa wieczystego użytkowania. Działka, której dotyczył wniosek o rozwiązanie użytkowania wieczystego, stanowi utwardzony i ogrodzony od strony północnej i wschodniej teren. Na części tej działki urządzono "letni ogródek", w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna. Ponadto na działce znajduje się garaż blaszany i podjazd samochodowy z kanałem, pozostała zaś jej część stanowi zaplecze budynku Pomorskiego Domu Książki. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego działka, której dotyczy sprawa, przeznaczona jest na potrzeby usług z zakresu administracji i użyteczności publicznej. Nie jest ona objęta aktualną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wobec takich ustaleń faktycznych kierownik Urzędu Rejonowego w B. wskazał w uzasadnieniu decyzji, że podstawą rozstrzygnięcia są przepisy art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oraz art. 240 Kc.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty