Wyrok NSA z dnia 6 maja 1997 r., sygn. II SA/Wr 929/96
1. Wysokość wynagrodzenia członków zarządu gminy /wójta, burmistrza i ich zastępców/ nie należy wyłącznie do sfery prywatności osób piastujących te stanowiska, gdyż wiąże się z ich funkcją publiczną. Na zasadzie art. 4 ust. 2 w związku z art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe /Dz.U. nr 5 poz. 24 ze zm./ organ gminy nie może odmówić redaktorom prasowym udzielenia informacji o wysokości wynagrodzenia za pracę osób piastujących te stanowiska.
2. Przewidziany w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe /Dz.U. nr 5 poz. 24 ze zm./ obowiązek udzielania prasie informacji o prowadzonej działalności ciąży od dnia 27 maja 1990 r. również na organach gminy.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Telewizji (...) na oświadczenia organów samorządu Miasta L. w przedmiocie informacji o wysokości wynagrodzenia za pracę członków Zarządu Miasta i na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 w związku z ust. 4 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżone oświadczenia, a także na podstawie art. 55 ust. 1 tej ustawy zasądził od Gminy na rzecz skarżącej pięćset dziesięć złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Pismem z dnia 24 czerwca 1996 r. redaktor (...) Telewizji (...) zwrócił się do przewodniczącego Rady Miejskiej L. o podanie informacji o wysokości zarobków członków Zarządu Miasta, wyjaśniając, że dane te Telewizja zamierza wykorzystać w przygotowywanej relacji. Pismo o identycznej treści zostało skierowane do Prezydenta Miasta L.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty