Uchwała składu 5 sędziów NSA z dnia 14 kwietnia 1997 r., sygn. FPK 3/97
Przepis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ nie obejmuje swoim zakresem istniejących budynków, które zostały poddane remontowi kapitalnemu; obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje w odniesieniu do tych budynków w chwili określonej w art. 6 ust. 1 tej ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej W. Skoniecznego w sprawie z odwołania Adama i Marty małżonków W. od decyzji Prezydenta Miasta W. z dnia 16 września 1996 r. w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości, po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 1997 r. na posiedzeniu jawnym pytania prawnego pełnego składu Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...), zgłoszonego na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych /Dz.U. nr 122 poz. 593 ze zm./, o następującym brzmieniu:
Czy w razie wykonywania kapitalnego remontu budynków w celu przywrócenia możliwości ich wykorzystania na działalność gospodarczą, związanego ze zmianą przeznaczenia z przemysłowego na usługowo-handlowe, od powierzchni użytkowej budynków należy naliczać podatek od nieruchomości już od daty wskazanej w art. 6 ust. 1, czy też od daty określonej w art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./?
podjął następującą uchwałę:
UZASADNIENIE
Przekazane do wyjaśnienia zagadnienie prawne wyłoniło się na tle następującego stanu faktycznego:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty