Wyrok NSA z dnia 6 marca 1997 r., sygn. SA/Sz 142/96
Wynikające z par. 3 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1993 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych /Dz.U. nr 132 poz. 635 ze zm./ wyłączenia w stosowaniu jego przepisów nie stosuje się w sytuacji, gdy jeden ze wspólników w roku poprzedzającym rok podatkowy wykonywał w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres deklarowanej działalności spółki, nawet gdyby w danym okresie spółka nie otrzymała zlecenia i nie osiągnęła przychodu w zakresie wykonywanym wcześniej przez wspólnika w ramach stosunku pracy.
UZASADNIENIE
Pan Maciej B. od 1 stycznia 1992 r. prowadził samodzielnie działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług transportowych.
Ponadto od 18 kwietnia 1994 r. prowadził działalność gospodarczą wraz z Czesławem K. w formie spółki cywilnej. Przedmiotem tej działalności jest produkcja kafli i ich sprzedaż.
W umowie Spółki wspólnicy zadeklarowali również, iż przedmiotem działalności spółki jest wycena nieruchomości i nadzór budowlany.
W złożonej za okres od kwietnia do sierpnia 1994 r. deklaracji PIT-5 Maciej B. wykazał przychody z tytułu wykonywania działalności gospodarczej samodzielnie oraz odliczył poniesioną stratę z działalności spółki. W dniu 2 sierpnia 1994 r. w przedsiębiorstwie prowadzonym przez spółkę cywilną Urząd Skarbowy w G. dokonał kontroli urządzeń księgowych i dokumentów. W jej wyniku stwierdzono, iż w okresie objętym kontrolą podatnicy rozliczyli się z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki na zasadach ogólnych, co było niezgodne z przepisami par. 1 ust. 1, par. 2 ust. 1 i par. 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1993 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych /Dz.U. nr 132 poz. 635 ze zm./. Zgodnie z przytoczonymi przepisami bowiem nowo powstały podmiot gospodarczy zobowiązany był do opłacania w roku podatkowym zryczałtowanego podatku dochodowego oraz do prowadzenia ewidencji przychodów i zakupów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty