Wyrok NSA z dnia 22 października 1997 r., sygn. I SA/Ka 1239/97
Jednostka organizacyjna osoby prawnej /zakład, oddział/, wykonująca czynności, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, nie jest odrębnym od tej osoby podatnikiem podatku od towarów usług; podatnikiem tym jest osoba prawna, chyba że zachodzi okoliczności wymienione w art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ skargę (...) Klubu Sportowego "S." w L. na decyzję Izby Skarbowej w (...) z dnia 13 maja 1996 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów usług za okres od stycznia do czerwca 1995 r.
UZASADNIENIE
Izba Skarbowa w (...), po rozpoznaniu odwołania (...) Klubu Sportowego "S." w L., utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w L. z dnia 23 stycznia 1996 r. /nr US-II-730/15/96/VAT/, określającą temu Klubowi zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów usług za okres od stycznia do czerwca 1995 r. w rozbiciu na poszczególne miesiące w łącznej wysokości 3 550,00 zł oraz ustalającą sankcję na podstawie art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy za ten okres w łącznej kwocie 3 169,00 zł. W decyzji odwoławczej - jako jej adresata - wskazano (...) Klub Sportowy "S." - Zakład Gospodarczy w L. W uzasadnieniu decyzji Izba Skarbowa wyjaśniła, że (...) Klub Sportowy "S." - Zakład Gospodarczy w L. był stowarzyszeniem kultury fizycznej prowadzącym - oprócz statutowej - działalność gospodarczą jako jeden podmiot, będący podatnikiem podatku od towarów usług w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z czynnościami wymienionymi w art. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów usług oraz o podatku akcyzowym. Do celów tego podatku Klub określał się jako podatnik wyłącznie z tytułu działalności gospodarczej /handlu oraz usług remontowo-budowlanych/, prowadzonej przez Zakład Gospodarczy, natomiast działalność statutową traktował jako zwolnioną z opodatkowania. W dalszych wywodach Izba Skarbowa zwróciła uwagę na wynik kontroli Urzędu Kontroli Skarbowej ustalone w nim nieprawidłowości dotyczące ustalania podatku należnego VAT, to jest niezgodność sprzedaży ze sprzedażą wykazaną w rejestrach, nieopodatkowanie sprzedaży usług remontowo-budowlanych energii elektrycznej dla dzierżawców, deklarowanie sprzedaży jako opodatkowanej stawką 0 proc., jak również odliczenia podatku naliczonego na podstawie rachunków uproszczonych. Podkreśliła też, iż dokonując równocześnie sprzedaży usług opodatkowanych oraz zwolnionych od podatku Klub był zobowiązany zgodnie z art. 20 ust. 1 cytowanej ustawy do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną zwolnioną, a w razie braku możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot mógł zmniejszyć podatek należny o część podatku naliczonego, odpowiadającą procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych w wartości sprzedaży ogółem. Nie dokonując takiego wyodrębnienia, Klub naruszył przepisy art. 20 ust. 3, a także art. 25 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów usług. Sporządzenie deklaracji VAT za okres od stycznia do czerwca 1995 r. na podstawie nieprawidłowo prowadzonych ewidencji zakupu sprzedaży spowodowało zawyżenie podatku naliczonego oraz zaniżenie podatku należnego VAT w związku z tym do powstałych zawyżeń zastosowano sankcję wynikającą z przepisów art. 27 ust. 5 pkt 2 ustawy. Odpowiadając na zawarty w odwołaniu zarzut o rozdzielności podmiotowej Zakładu Gospodarczego Klubu Sportowego Izba Skarbowa wyjaśniła w końcowej części uzasadnienia, iż nie znalazła podstaw do uchylenia lub zmiany decyzji organu instancji, gdyż "decyzja została wydana w oparciu o obowiązujące przepisy prawne".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty