Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 1997 r., sygn. SA/Ka 2978/95
Sam fakt wprowadzenia przez podatnika samochodu do ewidencji środków trwałych nie może być utożsamiany z przekazaniem go na potrzeby osobiste podatników, wymienionych w art. 2 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./.
UZASADNIENIE
Zaskarżoną decyzją Izba Skarbowa w B. uchyliła decyzję Urzędu Skarbowego w B. z dnia 4 kwietnia 1995 r., którą określono stronie skarżącej kwotę nadwyżki podatku od towarów i usług naliczonego nad należnym za grudzień 1993 r. w wysokości 2.036.479.000 "starych" zł. Równocześnie Izba Skarbowa orzekła kwotę tej nadwyżki w wysokości 2.541.727 zł.
W skardze na powyższą decyzję Spółka "E." zarzuciła organom skarbowym:
- naruszenie art. 7 i art. 8 Kpa wskutek błędnego zastosowania art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym w stosunku do zakupionego przez Spółkę samochodu osobowego, przekazanego następnie na rzecz składników majątku trwałego.
- naruszenie art. 6 Kpa wskutek zastosowania błędnej wykładni art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku VAT, polegającej na opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wydawanego przez Spółkę czasopisma "Auto Klub Magazyn".
Uzasadniając te zarzuty Spółka podniosła, co następuje:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty