24.05.1996 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 maja 1996 r., sygn. III SA 100/96

Właściciel zakładu pracy, będąc uprawniony do szkolenia młodocianych pracowników w ramach umowy o naukę zawodu i skutecznie takich pracowników szkolący nie nabywa "automatycznie" prawa do ulgi podatkowej.

Do jej zastosowania niezbędne jest wykazanie się określonymi kwalifikacjami pedagogicznymi i wysokimi kwalifikacjami zawodowymi popartymi formalnymi dowodami na ich posiadanie.

 

oddala skargę.


UZASADNIENIE

W.Z. wystąpił o przyznanie mu ulgi z tytułu wyszkolenia ucznia, który 30.6.1995 r. ukończył praktyczną naukę zawodu. Z załączonego do wniosku protokołu egzaminu końcowego wynika, że uczeń zdał egzamin 13.6.1995 r. W.Z. załączył do wniosku kserokopię dyplomu ukończenia studiów w AWF w zakresie kierunku pedagogicznego.

Decyzją z 26.9.1995 r. Urząd Skarbowy w S. odmówił mu przyznania ulgi z tytułu szkolenia, ponieważ zgodnie z par. 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie częściowego zwolnienia od podatku dochodowego /Dz.U. nr 35 poz. 173/ osoby uprawnione do szkolenia uczniów powinny posiadać przygotowanie pedagogiczne uzyskane w wyniku ukończenia kursu pedagogicznego - zgodnie z par. 9 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1992 r., a wnioskodawca takiego przygotowania nie posiada. Urząd Skarbowy nie ustosunkował się wprost do przedstawionego dyplomu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty