Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 1996 r., sygn. SA/Sz 2219/95
Z zasad ustawy z dnia 16 września 1982 r. - Prawo spółdzielcze /Dz.U. 1995 nr 54 poz. 288/ wynika, że udział członków spółdzielni w nadwyżce bilansowej, będącej niewątpliwie zyskiem osoby fizycznej w rozumieniu art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./, ma dwojaki charakter.
- jest to udział w nadwyżce bilansowej przeznaczonej do podziału w zależności od wkładu pracy i jako mający charakter przychodu związanego ze spółdzielczym stosunkiem pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego pobór następuje według zasad określonych w art. 31 tej ustawy.
- jest to udział w części nadwyżki bilansowej przeznaczonej na oprocentowanie udziałów
członkowskich i wielkość /rozmiary/ udziału w tej części nadwyżki poszczególnych członków zależne są od wartości pieniężnej ich udziałów członkowskich, a więc stanowi on przychód z kapitału pieniężnego, o jakim mowa w art. 17 pkt 1 omawianej ustawy podatkowej /inny przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej/, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, którego pobór odbywa się na zasadach określonych w art. 41 ust. 4 tejże ustawy, a więc podatkiem dochodowym zryczałtowanym, podlegającym odprowadzeniu na rachunek urzędu skarbowego w terminie i trybie określonym w art. 42 ust. 1 omawianej ustawy, co do przeznaczenia którego ustawa nie czyni żadnych wyjątków.
oddala skargę w przedmiocie odmowy zwrotu podatku dochodowego od wypłat z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej w formie oprocentowania udziałów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty