08.07.1996 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 lipca 1996 r., sygn. SA/Ł 1324-1325/95

Nie można mówić o oszacowaniu sprzedaży w rozumieniu art. 27 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz.U. nr 11 poz. 50 ze zm./, jeżeli w miesiącu sprzedaż /towaru, usługi/ ogranicza się do jednej transakcji, a organ podatkowy przyjmuje za podatnikiem jej wartość jako podstawę opodatkowania.

 

Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Anny M. na decyzje Izby Skarbowej w (...) z dnia 14 kwietnia 1995 r. oraz z dnia 10 kwietnia 1995 r. w przedmiocie ustalenia podatku od towarów i usług za kwiecień i czerwiec 1994 r. i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 i 3 i art. 208 Kpa w związku z art. 68 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżone decyzje, a także zasądził od Izby Skarbowej w (...) na rzecz Anny M. pięćdziesiąt jeden złotych dziewięćdziesiąt groszy tytułem zwrotu uiszczonych wpisów.


UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 1994 r. w Urzędzie Skarbowym w Ł. został spisany protokół nazwany protokołem kontroli dokumentów. Z treści protokołu sporządzonego na formularzu protokołu przesłuchania świadka, stosowanym w postępowaniu karnym, wynika, że pracownica Urzędu przesłuchała w charakterze świadka Annę M., która oświadczyła, iż do kontroli przedstawia ewidencję przychodów i zakupów prowadzoną na potrzeby zryczałtowanego podatku dochodowego, a innych ewidencji /tj. ewidencji zakupu i sprzedaży na potrzeby podatku od towarów i usług/ nie prowadzi. Ponadto w protokole stwierdzono na podstawie ewidencji przychodów i rozchodów dane dotyczące zakupów i przychodów w miesiącach od kwietnia do lipca 1994 r.; stwierdzono też na podstawie okazanych rachunków zakupu, że zakupy były dokonywane na rachunki uproszczone, a w lipcu na fakturę VAT; ustalono, że sprzedaż odbywa się z 22-procentową stawką podatku od towarów i usług. Na okoliczność nieprowadzenia ewidencji na potrzeby podatku od towarów i usług i niezłożenia w tym podatku deklaracji za maj i czerwiec spisano protokół karny. Za kwiecień wpłacono do Urzędu Skarbowego 5.237.000 zł, a za czerwiec 385.000 zł, co ustalono na podstawie pokwitowań. Na końcu protokołu znajdują się podpisy świadka Anny M. i przesłuchującej pracownicy Urzędu. Podane w protokole kwoty przychodu za kwiecień i czerwiec 1994 r. są takie same jak wartość sprzedaży wykazana w znajdujących się w aktach deklaracjach VAT-7 za te miesiące.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp