Wyrok NSA z dnia 27 czerwca 1996 r., sygn. II SAB/Kr 36/96
Odmowa udzielenia dziennikarzowi informacji, uzasadniane zwróceniem się przez dziennikarza do osoby nie upoważnionej do udzielania informacji, stanowi naruszenie ustawowego obowiązku udzielania prasie informacji o swej działalności.
Twierdzenie, iż powodem odmowy udzielenia informacji może być fakt zwrócenia się przez dziennikarza do sekretarza zamiast do wójta gminy, nie ma oparcia w przepisach prawa, bardzo szczegółowo określających w art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1984 r. - Prawo prasowe /Dz.U. nr 5 poz. 24 ze zm./ jedynie prawnie dopuszczalne przyczyny odmowy udzielenia informacji.
Każde wyjście poza ten katalog narusza przyznane dziennikarzom ustawowe prawo do informacji.
nakazuje Wójtowi Gminy (...) udzielenia informacji żądanej przez skarżącego.
UZASADNIENIE
Jerzy Ś. red. naczelny czasopisma "NZ" zwrócił się w dniu 18 lipca 1995 r. do sekretarza Gminy O. Marii Ł. z żądaniem udzielenia mu informacji o podróżach służbowych członków Zarządu Gminy O. w II kwartale br. /kto, którego dnia i w jakich godzinach, przez kogo delegowany, dokąd się udawał i w jakim celu, a także jakie z tego tytułu otrzymał należności pieniężne np. diety, zwrot kosztów podróży/. Jak wynika z treści pisma, wysłanego dnia 19 lipca 1995 r. do sekretarza gminy, informacji tejże nie uzyskał. Dlatego zwrócił się pisemnie, w trybie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe o udzielenie mu informacji i zajęcie stanowiska w sprawie odmowy udzielenia informacji. Pismo wpłynęło do Urzędu Gminy w O. w dniu 20 lipca 1995 r., jest na nim adnotacja "otrzymałam w dniu 24 lipca 1995 r. o godz. 11,00" /podpis nieczytelny/.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty