Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606492)
      • Kadry i płace (26072)
      • Obrót gospodarczy (88689)
      • Rachunkowość firm (3729)
      • Ubezpieczenia (35724)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    06.11.1996 Podatki

    Wyrok NSA z dnia 6 listopada 1996 r., sygn. SA/Ka 1913/95

    Podziemne wyrobisko górnicze nie jest nieruchomością w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./ i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

     

    Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Zakładów Górniczo-Hutniczych "B." w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) z dnia 14 czerwca 1995 r. w przedmiocie wymiaru podatku od nieruchomości i na podstawie art. 207 par. 1 i 2 pkt 1 oraz art. 208 Kpa w związku z art. 68 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368 ze zm./ uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy O., a także zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w (...) na rzecz strony skarżącej sześć tysięcy trzysta sześćdziesiąt dziewięć złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.


    UZASADNIENIE

    Decyzją z dnia 22 marca 1995 r. nr 9/96 Burmistrz Miasta i Gminy O. wymierzył Zakładom Górniczo-Hutniczym "B." w B. podatek od nieruchomości za rok 1995 w wysokości 218 453 zł za wyrobiska górnicze jako budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podstawą prawną powołaną w decyzji był art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. nr 9 poz. 31 ze zm./, art. 5 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./ i art. 104 Kpa. W uzasadnieniu decyzji organ administracji stwierdził, że w deklaracji podatkowej na rok 1995 Zakłady Górniczo-Hutnicze"B." nie naliczyły podatku od wyrobisk górniczych. Wskazał, że okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli, budynku, gruntu. Dla budowli podstawą wymiaru podatku jest wartość początkowa brutto, jaką przyjmuje się do celów amortyzacji majątku trwałego podmiotów gospodarczych. Precyzuje to rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie składników majątkowych uznawanych za środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, zasad i stawek ich amortyzacji oraz trybu i terminów aktualizacji wyceny środków trwałych /Dz.U. nr 7 poz. 34/. W dalszej części uzasadnienia stwierdzono, że ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie przewiduje zwolnienia od podatku od nieruchomości wyrobisk górniczych, a Rada Miejska w O. nie skorzystała z uprawnienia do wprowadzenia innych zwolnień. Z tego powodu nie można poprawić sytuacji finansowej przedsiębiorstwa kosztem podatków należnych gminie.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Jak ustalić stawkę podatku od nieruchomości dla budynków znajdujących się na działce nabytej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej
    • Wskaźnik: Podatek od nieruchomości w 2026 r.
    • Od kiedy podatnik powinien zacząć płacić podatek od nieruchomości od nowo wybudowanego budynku – wyrok NSA
    • Informator dla klientów BR – luty 2025 r.
    • Podatnik ponosi konsekwencje procesowe błędów kancelarii prawnopodatkowej – wyrok NSA
    • USTAWA z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych Art./§ 2
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.