06.03.1996 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 marca 1996 r., sygn. SA/Ka 16/95

Dyspozytywny charakter umów cywilnoprawnych nie może być wykorzystywany do uchylania się od obowiązku podatkowego, albo zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Umowy cywilnoprawne, kształtujące wzajemne prawa i obowiązki stron, nie mogą być wykorzystywane do obejścia prawa podatkowego, należącego do sfery prawa publicznego.

UZASADNIENIE

Naczelny Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Skarga jest nieuzasadniona.

W rozpatrywanej sprawie nie budzi wątpliwości sam fakt przekazania przez stronę skarżącą na rzecz Zakładów Urządzeń Technicznych - Spółka Akcyjna kwoty 5.594.126.529 zł, następnie zaś przekazanie tej kwoty przez wspomniane Zakłady na rzecz skarżącej. Obie operacje finansowe znajdują bowiem potwierdzenie w zebranym materiale dowodowym /por. kserokopie poleceń przelewu z dnia 12 listopada 1991 r. oraz z dnia 26 listopada 1991 r. Fakt ich przeprowadzenia nie był też kwestionowany przez stronę skarżącą. Różnica zdań między stronami sprowadzała się do kwalifikacji prawnej dokonanego świadczenia. W ocenie organów podatkowych doszło w tym przypadku do umowy pożyczki. Strona skarżąca natomiast w różnych fazach toczącego się postępowania różnie kwalifikowała dokonane świadczenia, konsekwentnie jednak kwestionując stanowisko organów podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty