Wyrok NSA z dnia 21 marca 1996 r., sygn. SA/Bk 567/95
Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych /Dz.U. 1993 nr 108 poz. 486 ze zm./ w wypadkach gospodarczo lub społeczne uzasadnionych zaległości podatkowe lub odsetki za zwłokę mogą być umorzone w całości lub w części.
Umorzenie takie ma charakter fakultatywny. Ryzyko produkcyjne jest ponoszone w gospodarce rynkowej przez każdego producenta rolnego i nie powinno być podstawą umorzenia zaległości podatkowych na podstawie art. 31 ust. 1 ww. ustawy.
UZASADNIENIE
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia 27 lutego 1995 r. (...), wydaną po rozpatrzeniu odwołania J.H. od decyzji Wójta Gminy P. z dnia 18 listopada 1994 r., odmawiającej umorzenia zaległego podatku rolnego za rok 1992 i 1993, utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu organ odwoławczy wyjaśnił co następuje: Wniosek o umorzenie zaległych należności podatkowych zainteresowany uzasadniał trudnymi warunkami gospodarowania wynikającymi z niskiej kultury rolnej dzierżawionych ziem, a także ogólnie trudną sytuację ekonomiczną rolnictwa. Odmowę umorzenia zaległych należności Wójt Gminy uzasadniał tym, że w gospodarstwie podatnika nie zaszły jakieś niemożliwe do wyjaśnienia wydarzenia, które w znacznym stopniu osłabiły ekonomicznie gospodarstwo. W odwołaniu podatnik podniósł, iż poniósł duże nakłady na remont budynków poniósł także nieprzewidzianą stratę spowodowaną pożarem kombajnu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty