Wyrok NSA z dnia 4 grudnia 1995 r., sygn. II SA 1304/94
1. W art. 12 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie /Dz.U. nr 22 poz. 91/ ustawodawca nie przewidział, aby kandydat na notariusza składał uprzednio egzamin notarialny, ani też nie wprowadził żadnej innej formy sprawdzania kwalifikacji zawodowych takiego kandydata.
2. Podane w art. 11 i 12 powyższej ustawy wymagania stawiane notariuszowi zostały wymienione w sposób wyczerpujący, a nie przykładowy.
3. Opiniowanie przez radę izby notarialnej wniosków w przedmiocie powołania notariuszy i asesorów notarialnych /art. 35 pkt 1 cytowanej wyżej ustawy/ nie może dotyczyć spraw wyłączonych z mocy powołanych wyżej przepisów ze sfery uznania administracyjnego.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał zasadność skargi Ryszarda M. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 czerwca 1994 r. w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko notariusza i na podstawie art. 207 par. 2 pkt 1 i 3 oraz art. 208 Kpa w związku z art. 68 ustawy z dnia 11 maja 1995 r. o Naczelnym Sądzie Administracyjnym /Dz.U. nr 74 poz. 368/ uchylił zaskarżoną decyzję, a także zasądził od Ministra Sprawiedliwości pięćdziesiąt złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania na rzecz skarżącego.
UZASADNIENIE
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia 27 czerwca 1994 r., wydaną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie /Dz.U. nr 22 poz. 91/, odmówił powołania Ryszarda M. na stanowisko notariusza i wyznaczenia siedziby kancelarii notarialnej w K. W uzasadnieniu decyzji podano, iż Ryszard M. ukończył studia prawnicze w 1979 r., a w 1984 r. zdał egzamin na stanowisko radcy prawnego i został wpisany na listę radców prawnych. W latach 1985-1991 pracował na stanowisku radcy prawnego, a następnie rozpoczął pracę w spółce cywilnej jako wspólnik i radca prawny. Przedstawił pozytywną opinię z pracy, gdzie był zatrudniony do 1989 r., a Okręgowa Izba Radców Prawnych stwierdziła, iż obowiązki radcy prawnego wykonuje należycie i do jego pracy nie było uwag ani zastrzeżeń. Natomiast Rada Izby Notarialnej w (...) negatywnie zaopiniowała jego wniosek o powołanie na stanowisko notariusza. Przyczyną takiej opinii były wyniki rozmowy kwalifikacyjnej i opracowany przez kandydata projekt aktu notarialnego. Rada uznała, że kandydat nie ma merytorycznej wiedzy wymaganej od notariusza. W tej sytuacji Minister Sprawiedliwości stwierdził, iż mimo spełnienia przez Ryszarda M. wymagań formalnych niezbędnych do objęcia stanowiska notariusza, o jakich mowa w art. 11 i 12 prawa o notariacie, w ramach uznania przysługującego przy wydawaniu decyzji o powołaniu na stanowisko notariusza należało ocenić, iż kandydat nie wykazuje bardzo wysokiego poziomu zawodowego w zakresie wiedzy prawniczej niezbędnej przy wykonywaniu czynności notarialnych. Poza tym podzielono stanowisko Rady Izby Notarialnej i Prezesa Sądu Apelacyjnego w (...), że nie ma potrzeby tworzenia kancelarii notarialnej w gminie K.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty