Wyrok NSA z dnia 17 października 1995 r., sygn. II SA 1711/95
1. Przepisy ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U. nr 11 poz. 79 ze zm./ oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U. nr 20 poz. 149 ze zm./ zawierają wystarczające i jednoznaczne wskazówki interpretacyjne pojęcia "stałej opłaty rocznej".
"Stałość" tej opłaty polega bowiem na niezmiennym mechaniźmie jej rocznego naliczania: "(...) równowartość ton ziarna żyta", a nie na identycznej w każdym roku jej wysokości wyrażonej w złotówkach.
2. Określenie "równowartość ton ziarna żyta" jako podstawy wymierzenia opłaty nie można traktować abstrakcyjnie - w oderwaniu od innych przepisów, lecz w ich wzajemnym związku i uwarunkowaniach.
uchyla zaskarżoną decyzję.
UZASADNIENIE
Wójt Gminy T. decyzją z dnia 29 czerwca 1993 r. zezwolił Spółce M.C. and C.P. na wyłączenie z produkcji rolniczej 6.990 ha gruntów rolnych. W decyzji tej zwolniono Spółkę z obowiązku uiszczenia należności z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej, bowiem cena nabycia powyższych gruntów była wyższa od wysokości należności oraz ustalił stałą opłatę roczną jako równowartość ceny 174,28 ton ziarna żyta, którą należy uiszczać w złotych przez okres 20 lat w terminie do dnia 31 października każdego roku począwszy od następnego roku kalendarzowego i "według cen żyta obowiązujących w dniu płatności."
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty